Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

(Deutsch) Szentes a “Szobrok városa”

Sorry, this entry is only available in German, American English and Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in one of the available alternative languages. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Szentes a "Szobrok városa"
Szentes a "Szobrok városa"

Szentes már több alkalommal pályázott a Kultúra Magyar Városa cím elnyerésére. Az oktatási és kulturális miniszter által adományozott cím olyan városi helyi önkormányzat elismerése, mely kimagaslóan támogatja kulturális, művészeti életét, és annak értékeit példaértékűen mutatja be. A címet 2010-ben Eger, Győr, Vác és Ráckeve nyerte el.

Az idén első alkalommal a bíráló bizottság javaslatot tett Díszoklevél adományozására is azoknak a városoknak, melyek kiemelkedően fejlesztik kulturális életüket.
Szentes a sport mellett a szellemi kultúra és a népszerű, közönségcsalogató programok városa is. A pályázatunkban bemutatásra került a számos színvonalas kiadvány, a többnapos rendezvények, programsorozatok, fesztiválok, a lüktető kulturális élet, a lokálpatriotizmus, a hagyományőrzés, az örökség védelme, a műemlékek helyreállítása, a kiváló művészeti csoportok és a kiemelkedő zenei élet.

A Szobrok városa programban elért eredményéért Szentes városa elismerő oklevelet vehetett át 2010. április 13-án.

A Díszoklevél átadására ünnepélyes keretek között a Művészetek Palotájában került sor. Szentes mellett Szolnok, Nyíregyháza, Ajka és Kazincbarcika részesült még elismerésben.

Az ítészek városunk olyan adottságát emelték ki e díjazás keretében, mely mellett mi, szentesiek nap mint nap elmegyünk. Számunkra ugyanis teljesen természetes, hogy minden közterünkön szobor található.
Ha képzeletbeli sétánkon elindulunk a vasútállomástól a Kurca partig először a Nádai Géza tér kis szökőkútjával találkozunk. Az Apponyi téren található Kubikus szobrunktól nem messzire, a városi könyvtár mellett egy új szobor foglalt helyet egy kis padon, az Olvasó Nő. E kettő között az Európa téren a Koszta sztélét láthatjuk.

A városközpont felé tovább indulva a Luther téren egykor orosz emlékmű állt, most viszont a – régen a Kossuth teret ékesítő – Díszkút található. A Postahivatal kis terén a Fortuna szobor díszeleg. A Szent Miklós tér melletti újonnan született kis tér, a Rózsa Gábor tér, ahol a névadó kisplasztikája emléktábla formájában díszíti a Fridrich Fényírda falát. Innen jobbra haladva érjük el a sétálóutcát, ahol a legújabb köztéri alkotás, a dr. Csíky László által készített Táncoló Székely „ropja” az arra sétálóknak. Visszatérve a főutcára a Tóth József Színházterem bejárata fölött ékeskedett Tóth József mellszobra.

Elérkezvén a Kossuth térre két szobrot fedezhetünk fel: Horváth Mihály és Kossuth Lajosét. A Kossuth teret övező neves épületek is szobroknak adnak otthont. Így a volt megyeháza főbejáratán belépve báró Harruckern János mellszobrát pillantjuk meg, míg a városházán Kossuth és Petőfi mellszobrát. Az Erzsébet téren található az I. világháborús, a Liget bejáratánál pedig a II. világháborús emlékmű. A Széchenyi ligetben a múzeum épülete előtt, a város legértékesebb szobra, a Földmunkás szobor áll.

Szent Anna tér ad helyet három szobornak is: Szentháromság szobor, Vass Albert szobra, Szent József szobor, s ha már a szenteknél tartunk, akkor Szentes legrégebbi szobrát se felejtsük ki, a Bánomháti temető bejáratánál lévő Szent Vendel szobrot. A Kálvária temetőben a Kálvária dombon található szoborcsoport és növeli a szentesi szobrok számát, melyen a kőfeszület tövében Magdolna térdelő alakja, mellette kenetes edénye és Ádám koponyája látható. A feszület jobbján a fájdalmas Szűz Mária, balján Szent János apostol alakja áll.

Ha elkalandozott utunkat a Horváth Mihály Gimnázium irányában folytatjuk, akkor tárul elénk a Szöllősy Géza tér Randevú kútja. Képzeletbeli sétánkat a Tóth József utcán folytassuk tovább. A Gyógyfürdő belső udvarán a Fürdőző nő nevet viselő alkotást találjuk. A Sima Ferenc utcán a rendelőintézet mellett „A medicináról” elnevezésű alkotás áll. A kórház területén a Kis makrancos szobor, dr. Bugyi István professzor, dr. Badó Zoltán tanár úr és Tari Gábor főorvos mellszobra található.

S még az iskoláinknál található alkotásokról nem is esett szó:
– Boros Sámuel mellszobor a Boros Sámuel Szakközépiskola udvarán
– Testvérek szobor a Koszta József Általános Iskolánál
– Olvasó lány című szobor a Deák Ferenc Általános Iskolánál.
Mindezek mellett számtalan emléktáblával, domborművel rendelkezik városunk.