Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

(Magyar) Szentes rövid gazdasági jellemzői

Sorry, this entry is only available in Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Szentes Város Önkormányzata meghatározó feladatának tekinti a helyi és kistérségi gazdaság fejlődésének, illetve jövedelemtermelő képességének támogatását. A jelenlegi munkahelyek megtartása mellett az újabb munkahelyek létrehozásának elősegítése, és az általános gazdasági környezet minőségének javítása kiemelt szerepet kap az önkormányzat tevékenységében.

A gazdaságfejlesztés célja az egyéni és közösségi jövedelmek növekedésén keresztül megvalósítható folyamatos életminőség javítás, illetve Szentes regionális szerepének növelése.

Szentes, Csongrád megye második-harmadik legfejlettebb városa, köszönhetően a helyi gazdaság innovatív hagyományainak. Az ezer lakosra jutó adózók száma 453, ami Szegedével megegyezik, és jóval magasabb a városok átlagánál. Az egy adófizetőre jutó szja-alapot képező jövedelem és személyi jövedelemadó tekintetében csak a két megyei jogú város ér el jobb helyezést.

Szentes és környékének gazdasági struktúrája a kilencvenes években átalakult. A régi nagyobb vállalatok kisebb gazdasági társaságokká alakultak, így a kistérségre többnyire főként a kis- és középvállalkozások a jellemzőek.

A regisztrált vállalakozások közül szolgáltató szektor a meghatározó, nagyon jelentős a térségben a kereskedelem és feltűnően sokan foglalkoznak ingatlanügyekkel és gazdasági szolgáltatásokkal. Jelentős számban vannak építőipari vállalkozások, emellett az idegenforgalom is többeknek nyújt munkalehetőséget.

A helyi adottságok által meghatározott mezőgazdasági termelés továbbra is kiemelkedő, az Árpád Agrár ZRt., a Pankotai Agrár ZRt, a Terracoop ZRt., illetve a Délkertész ZRt. regionálisan is ismert és elismert vállalkozások.

Az ezredfordulót követően az élelmiszeripar, a könnyű elektronikai ipar, illetve az IT erősödése jellemzi a várost, a Hungerit ZRt, a Legrand ZRt., illetve a MetalCom ZRt. képviseletében. Meghatározó európai építkezések beszállítójává vált a HK – Ceram Kft.

A gazdasági teljesítmény növelésére, a helyi vállalkozások versenyképességének pozitív változása közvetlen hatást gyakorol. A versenyképesség növelését befolyásoló tényezők a gazdasági szerkezet, a vállalkozási körülmények, az innováció, az infrastruktúra elérhetősége és minősége.

A jelenleg tapasztalható tendenciák szerint a gazdaság jövedelemtermelő képességének javítására, új beruházások megvalósítására, meghatározó hatást fejt ki az infrastruktúra és a humánerőforrás fejlesztése.

A képzési feltételek javítása ugyanakkor a munkavállaló versenyképességét is növeli, miközben a képzettebb munkaerő nagyobb hozzáadott értéket képes előállítani.
A térség gazdasági élete, fejlettsége és lehetőségei szempontjából meghatározó a jó termőtalaj, a napsütéses órák magas száma és a geotermikus energiában való bővelkedés. A mezőgazdasági jellegből adódóan a legkorábbi ipari létesítmények a mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódtak és kapcsolódnak ma is.
Az ország megyéi közül Csongrádban a legnagyobb (Pest után) az ipari park címet nyert települések száma. Az 1997-ben Mórahalom, 1998-ban Szeged, Hódmezővásárhely, Csongrád, Makó és Szentes kapta meg a címet. A Szentesen található ipari vállalkozások kb. 90%-a az Ipari Park területén üzemel. Az Ipari Park területén vállalkozói inkubátorház üzemel zöldmezős, kiépített infrastruktúrával rendelkező zöldmezős területek állnak a további bővítések, befektetők rendelkezésére.

gazd1

Szentes városban – a kettős könyvvitelt vezető vállalkozások (amelybe az összes jelentős ipari és szolgáltatási tevékenységet folytató vállalkozás beletartozik) nettó árbevétel (összesen 74,7 milliárd Ft) adatai alapján – az egyes nemzetgazdasági ágak közül a legnagyobb súlyú a Feldolgozóipar (47%), majd pedig a Kereskedelem, javítás (28%) következik. A nettó árbevétel alapján a harmadik legjelentősebb nemzetgazdasági ág a Mezőgazdaság, vad- és erdőgazdálkodás (22%). A Feldolgozóiparon belül a Gép, berendezés és a Villamos gép, optikai műszer gyártása ágakba sorolt vállalkozások rendelkeznek a legnagyobb árbevétellel a kistérségben, s ezzel ez a két alágazat teszi ki a helyi feldolgozóipar 85%-át. A mezőgazdaság súlya a jelzettnél nagyobb, mivel ott sok az őstermelő, az egyéni gazdálkodó és a Bt., amelyek nem tartoznak a kettős könyvvitelt vezető cégek közé.

 gazd2

A térképen látható, hogy a Szentesi kistérség Csongrád megyén belül is kedvezőbb helyet foglal el a fejlettségi rangsorban. Az eredmények alapján Csongrád megyében a Szegedi kistérség után a 2. legfejlettebbnek a Szentesi számít.

Szentes város és térségének meghatározó gazdaságfejlesztési eszköze a Szentes Ipari Park.