Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

(Magyar) Péter Pál Polgárház

Sorry, this entry is only available in Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Polgárház 8
Polgárház

A Petőfi Sándor utca és az Iskola utca sarkán álló épület az egykori Úri utca rangos polgárházainak legszebb, műemléki igénnyel megmentett objektuma. Homlokzata toszkán oszloppilaszterekkel tagolt, nyilas díszű ab-lakrácsai, klasszicizáló hatásra utalnak, András-keresztes „legényszöktető” ablaka és sziromdíszes zászlótartója romantikus beütést mutatnak. Az utcára „kikönyöklő” tégla-építkezés szép példája 1830 körül épület. A Károlyi-uradalom gazdatisztjének lakóhelye volt, a családi szájhagyomány szerint Szendrey Ignác, Petőfi Sándor apósa is lakott benne; egy időben itt ringott Petőfi Zoltánka, a „Sasfiók” bölcsője is. A „Z” alakú négyszög-oszloptornác jellegzetes szentesi díszkert-udvarra nyílik.

Polgárház
Polgárház

Berendezését a borkereskedő Czukermann, valamint a Szepességből idenősülő cipszer Pollácsek (1904-től Péter) család világias ízlése alapján, a rokonsághoz tartozó csongrádi Tasnády- és a fábiáni Károlyi-, valamint a helybéli Piti-, Pataki- és Szojka családok bútorai határozták meg.

A dolgozószobából – a vagyonszerző Péter Albert ügyvédi irodájából – 1920 körül rendezték be a legkisebb fiú, az eredetileg gyógyszerész Péter Pál Ottokár orvosi rendelőjét. Korabeli bútorzata őrzi műszerein kívül az egykori vármegyei kórház orvostörténeti gyűjteményének egy részét is. Tovább a lakás céljait szolgáló ebédlőszalon, szülői háló- és gyermekszoba térsorát még a századvég jellegzetesen egyedi bútorzata kíséri. A tornácon a szentesi polgárházak építészetét, a zárt verandából lett nyári nappaliban a Péter-család történetét, az udvari folyósón pedig a szentesi polgárházak kertkultúráját bemutató tablók egészítik ki. A régi gazdasági udvarban az istállók és garázs, valamint cselédház helyén pedig a múzeum kutató-háza és kőtára áll.

Polgárház
Polgárház

A sarokszoba, az ún. „nagyebédlő” romantikus bútorzatához tartozik az egyedi vaslemez kályha is, mely a szomszédos szalont öntöttvas díszrácsokon keresztül, a falon áttört légcsatornával fűtötte. Tárgyai az ünnepi családi asztal és annak környezetét jelenítik meg. A szalonnak biedermeier bútorzata van, és a két szoba együttese alkalmas volt arra, hogy azokban két zongorát helyezzenek el. A család gazdag kottatára híven jelképezi az egykori zene-délutánok és kamaraestek színvonalát. Tárgyai a házi muzsikálás korabeli eszközeiből tevődnek össze, és kiegészülnek a gépzene kezdetleges polgári eszközeivel is.

Polgárház
Polgárház

A szülői háló késői rokokó-utánzatú, fehér-aranyozott díszű bútorait biedermeier szófa (szoptató heverő), és ugyancsak fehér, népies babafürdető pad egészíti ki. Itt áll a másik egyedi vaslemez kályha, mely a szalont is fűtötte. A szobák tárgyai a személyi higiéné egykori világát idézik.
A zárt veranda, a tornácról nyílva a fürdőszobával, elfogadó szalonnal és a szülői hálóval szomszédos, a kert fókuszára teljes üvegfallal néz. Ez volt a szűk család hétköznapi élettere. Bútorzata a polgári kényelmi berendezésekkel van kiegészítve.

Polgárház
Polgárház

Téli növénydíszei a szentesi polgárházak hagyományos flóráját idézik. A fürdőszobát a nagyebédlő tapéta-ajtaja rejti el, és mint ilyen, egyelőre még nem tartozik a bemutató térhez. Eredeti berendezését a Péter család nem őrizte meg, mert folyton modernizálta azt. Rekonstruált tárgyai még restaurálásra várnak.

Polgárház
Polgárház

A gyermekszoba eklektikus bútorzata a Péter fiúk (Zoltán, Pál-Ottokár) legény-szobájának bútorzatát tartalmazzák. Műtárgyai a századelő játékaiból és iskolaszereiből állnak össze. A legnagyobb fiú, Péter Ernő ügyvéd, Szenes mártírjának emléktáblája az udvari ablak előtt, a régi konyha falán található. A festmények és grafikák részben eredetiek, tematikus kiegészítésük a Koszta József Múzeum képzőművészeti gyűjteményéből valók.
A ház udvarának kertje közepén nyolcszögletű nyári pavilon épült, körülöleli egy rózsalugas és egy gyógynövénykert. Pincéjében, mely az orvosi rendelő és a nagyebédlő alatt húzódik, valamikor a „dézsmaborokat” tárolták.